Piły taśmowe

Metal jak wiadomo jest materiałem twardym, dość trudnym w obróbce. Aby go przeciąć w wybranym miejscu lub chociażby tylko naciąć, potrzeba narzędzi, które są twardsze od obrabianego produktu. Takim twardszym materiałem jest tytan, węgliki tytanu czy diament.
Równie dobrze metal można ciąć promieniem lasera, ewentualnie palnikiem acetylenowo-tlenowym lub też – metoda ta stosowana jest tam, gdzie wymagana jest też ochrona obrabianego produktu – nożem wodnym.

Piła taśmowa służąca do cięcia różnego typu materiałów, w tym metaliPiły taśmowe do cięcia metali

W przemyśle do przecinania i obrabiania metali używa się odpowiednich maszyn. Jedną z nich jest przecinarka taśmowa. Urządzenie takie posiada wbudowane koła na których umieszczona jest ząbkowana taśma. Całe urządzenie zasilane jest silnikiem elektrycznym lub rzadziej spalinowym. Taśma, podczas obrotów kół, z ogromną prędkością przesuwa się po obrabianym materiale. Szerokość taśmy jest zależna od rodzaju cięcia, grubości metalu czy jego twardości. Wąska taśma pozwala ciąć materiał po linii łamanej.

Gdzie najlepiej sprawdzą się przecinarki taśmowe?

Przecinarki taśmowe mechaniczne są powszechnie używane w warsztatach czy małych zakładach produkcyjnych. Natomiast na skalę przemysłową używa się pił sterowanych komputerowo. Są to ogromne maszyny, z wieloma różnymi taśmami do cięcia.
Maszyny takie nadają się do precyzyjnego przecinania obrabianego metalu. Są one tak skonstruowane, że po zaprogramowaniu wykonują wszelkie prace tnące bez potrzeby wyłączania urządzenia. Mają możliwość przemieszczania całego produktu obrabianego jak i taśmy tnącej z pozycji pionowej w poziomą czy skośną. Dzięki tym zabiegom metal jest przecinany niezwykle precyzyjnie, a dzięki regulowanym obrotom silnika obrabiany przedmiot nie podlega zbyt silnym naprężeniom, pod wpływem których mógłby ulec zniszczeniu.

Nowoczesne przemysłowe przecinarki taśmowe są bardzo stabilne, specjalna konstrukcja eliminuje nadmierne drgania podczas pracy maszyny. Są w pełni skomputeryzowane.

Wiele rodzajów przecinarek taśmowych wyprodukowanych w Polsce pracuje za granicami naszego kraju. Są chętnie używane ze względu na solidną konstrukcję i precyzję wykonywanych prac.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *