Sposoby na cięcie metalu

Wiele ludzi niezaznajomionych z tematem zastanawia się czym ciąć metal. Odpowiedzi może być wiele, a wszystko zależy od tego ile chcemy wydać pieniędzy, ile mamy czasu i jak precyzyjnie ma być obcięty nasz metal. Wszystkie metody różnią się właśnie ceną, szybkością i precyzją.

Sposoby cięcia metalu

mężczyzna tnący metal za pomocą przecinarkiWoda, plazma lub laser

Spośród różnych sposobów dostępnych na rynku możemy zdecydować się na cięcie strumieniem wody, tlenem, plazmą albo laserem. Każda z nich nadaje się najlepiej do innego rodzaju metali. Cięcie tlenowe jest tanie i stosunkowo proste, nadaje się do grubych blach, cięcie plazmowe sprawdza się do miękkiej stali, a cięcie strumieniem wody pozwala na obróbkę grubszego metalu niż laser i jest bardziej dokładny niż plazma.

Piły i przecinarki do metalu

Gdy chcemy jednak zrobić to we własnym garażu czy na własnym podwórku, do wyboru zostają nam różnego rodzaju piły i przecinarki do metalu.

Piły taśmowe

Jedną z opcji, które możemy wybrać jest zakup przecinarki taśmowej. Można je podzielić na takie, które mają sterowanie ręczne, półautomatyczne i całkowicie zautomatyzowane. Posiada napęd mechaniczny i przecina metal ząbkowaną wstęgą. Pozwala na wycinanie skomplikowanych oraz nieregularnych kształtów i równie dobrze nadaje się do cięcia drewna.

Piły tarczowe

Kolejną opcją są piły tarczowe. Posiadają okrągłe, zębate ostrze umieszczone na wale napędowym. Pozwala to na cięcie podłużne lub poprzeczne, są więc stworzone tylko i wyłącznie do prostych cięć. Brak im precyzji, a jakość cięcia nie jest zbyt dobra. Istnieją różne rodzaje, miedzy innymi, piła stołowa, panelowa, ręczna, formatowa i inne. Najbardziej popularna jest jednak stołowa pilarka tarczowa. Ze względu na swoją nieskomplikowaną budowę, często wykonywana jest samodzielnie. Posiada okrągłą tarczę zębatą i pozwala na cięcie drewna czy aluminium. Zwykle nie posiadają żadnych osłon, co jest powodem wielu wypadków.
Dlatego właśnie wybór w tym wypadku przede wszystkim powinien zależeć od naszych umiejętności. Brak odpowiednich zabezpieczeń może prowadzić do poważnych obrażeń, dlatego oprócz zakupu odpowiedniej piły, należy także zaopatrzyć się w odpowiednio grube gogle lub maskę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *