Jak wybrać przecinarkę do drewna? Piły tarczowe i taśmowe

Cięcie drewna to zadanie, z którym czasami trzeba się zmierzyć. Być może będzie to konieczność pocięcia drewna na opał, czy chociażby do domowego kominka. Czasami może to być również konieczność zbudowania jakiegoś drobnego mebla, czy wykonania naprawy. Niezależnie od powodów, konieczne będą odpowiednie narzędzia. Elektryczne piły do drewna dzieli się na taśmowe i tarczowe. Jak wybrać najbardziej odpowiednią?

Piły taśmowe – ich wykorzystanie i zalety

cięcie drewna za pomocą piły taśmowej do drewnaZasada działania piły taśmowej jest prosta. Na odpowiednich kołach (bez wnikania w szczegóły konstrukcji urządzenia) porusza się piła tnąca. Ma ona postać pętli z taśmy, wykonanej z dość elastycznej i sprężystej stali. Taśma taka napięta jest przez odpowiedni mechanizm, który jednocześnie wprawia ją w bardzo szybki ruch. Ostrze więc porusza się zawsze wyłącznie w jedną stronę. Sama taśma nie jest zbyt szeroka, dzięki czemu możliwe jest dość precyzyjne i czyste cięcie. Charakterystyka cięcia zależy oczywiście od rodzaju wybranej taśmy. Można je dowolnie zmieniać, aczkolwiek najczęściej w zakresie modeli i rodzajów, jakie przewidział producent piły.

Piła taka ma kilka zalet. Pierwszą z nich jest wspomniana już jakość cięcia. Dzięki temu nadaje się ona doskonale do przygotowania różnego rodzaju drewnianych detali. Zaletą jest również bezpieczeństwo pracy. Ryzyko zranienia w przypadku takiej piły jest niewielkie (oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa). Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju urządzenia ze względu na konstrukcję raczej nigdy nie będą przenośne i do pracy wymagają stabilnego podłoża.

Przecinarki do drewna tarczowe

robotnik tnie drewno za pomocą piły tarczowejPiły do drewna tarczowe dostępne są w dwóch rodzajach. Pierwszy z nich to piły stołowe, a drugi to piły ręczne. Niezależnie od rodzaju, zasada działania jest tu taka sama. Elementem tnącym jest tu obracająca się tarcza tnąca, która na brzegach wyposażona jest w odpowiednio wyprofilowane ostrza. O jakości cięcia decyduje tu przede wszystkim jakość samej tarczy. Sama maszyna wpływa natomiast na moc, czyli mówiąc krótko – możliwości maszyny. W przypadku pił tarczowych cięcie jest zazwyczaj nieco mniej precyzyjne i czyste, niż w przypadku pił taśmowych, aczkolwiek to właśnie ten rodzaj urządzeń pozostaje najbardziej profesjonalny wśród osób, które obróbką drewna zajmują się zawodowo.

Tarcze pił tarczowych dają też nieco większe możliwości, jeżeli chodzi o różnorodność dostępnych konstrukcji. Taśma musi być zawsze nie tylko odpowiednio mocna, ale również sprężysta i elastyczna, co ogranicza zakres możliwych do użycia materiałów. Tarcze mogą natomiast być wykonywane w bardzo różny sposób. Bardzo często ich elementy tnące wykonywane są z innego materiału niż korpus (na przykład z odpornego na ścieranie węglika). Piły tarczowe ręczne dają w pracy bardzo dużą mobilność i pozwalają na przykład na pracę w terenie.

W praktyce zarówno piły tarczowe, jak i taśmowe doskonale nadają się do cięcia drewna, zarówno konstrukcyjnego, jak i opałowego. Jakość cięcia jest tu zależna przede wszystkim od jakości urządzenia. Specyfika pracy nimi różni się jednak nieco, dlatego wybór powinien być oparty o indywidualne preferencje i doświadczenie.