Narzędzia do obróbki metalu

W warunkach przemysłowych stosuje się wiele specjalistycznych urządzeń i maszyn, które umożliwiają przeprowadzenie obróbki metalu na skalę masową. W domach i mniejszych warsztatach wykonuje się prostsze zabiegi, z reguły przy użyciu ręcznych narzędzi i elektronarzędzi.

Narzędzia do obróbki metali

Piła taśmowa jest narzcięcie metalu za pomocą piły taśmowej do metaluędziem o napędzie mechanicznym, przeznaczonym do przerzynania metalu ząbkowaną taśmą. Wąskie ostrze umożliwia wycinanie zarówno linii prostych, jak i nieregularnych oraz skomplikowanych kształtów.

Nóż tokarski to jednoostrzowe narzędzie skrawające, przeznaczone do obróbki toczeniem. Na jego budowę składa się część chwytowa, umożliwiająca zamocowanie w imaku obrabiarki. Z procesem skrawania bezpośrednio związana jest natomiast część robocza, która może być wykonana ze stali szybkotnącej lub węglików spiekanych.

Wiertła do metalu stosuje się do wykonywania otworów przelotowych o ustalonej głębokości, najczęściej pod gwinty. Wyróżniają się gładkim walcowym chwytem oraz spiralnym nacięciem w postaci korpusu. Prawidłowość prowadzenia narzędzia podczas pracy wynika z obecności tzw. łysinek, zlokalizowanych na krawędziach skrawających.

Jakie narzędzia do obróbki metalu?

Frezy do metalu to skrawające narzędzia wieloostrzowe, które stosowane są we frezarkach. Wykonują ruch obrotowy i służą do obróbki powierzchni płaskich oraz kształtowych. Najczęściej wykonane są z węglików spiekanych i HSS,a także stali proszkowej. Frezy powinny być zawsze dobierane do rodzaju obrabianego metalu, sztywności maszyny czy maksymalnej prędkości wrzeciona.

Pogłębiacze do metalu są narzędziami skrawającymi, przeznaczonymi do obróbki krawędzi. Wykorzystuje się je głównie do powiększania średnicy wywierconego otworu, a także jego fazowania celem ukrycia wykończeń. Do najczęściej spotykanych pogłębiaczy należą stożkowe, składane i walcowo-czołowe.

Rozwiertaki przeznaczone są do końcowej obróbki otworów stożkowych i walcowych. Narzędzia te mogą poprawić lub dostosować otwór do określonych wymagań konstrukcyjnych, z zachowaniem wąskiej tolerancji wymiarowej. Rozwiertaki stosuje się też do przygotowywania otworów po wierceniu, celem wykonania obróbki wykańczającej.

Narzędzia do obróbki metalu

Nawiertaki są narzędziami obrotowymi, przeznaczonymi do wykonywania nawierceń wstępnych – nakiełków. Najczęściej stosuje się je przed wierceniem głównym, celem odpowiedniego naprowadzenia wiertła oraz zapobiegnięcia braku stabilności na dalszych fazach obróbki. Wyróżnia się nawiertaki zwykłe, chronione, łukowe oraz widiowe.

Gwintownik jest wieloostrzowym narzędziem skrawającym, wykorzystywanym do nacinania gwintów wewnętrznych. Pod względem kształtu i budowy przypomina śrubę, ale posiada odpowiednie ostrza skrawające. Wyróżnić można gwintowniki ręczne oraz maszynowe.

Pilniki obrotowe to narzędzia przeznaczone do skrawania i piłowania cienkiej warstwy z obrabianej powierzchni. Wykorzystuje się je do piłowania kształtowego, wyrównywania i wygładzania metali. Z reguły pilniki obrotowe powstają ze stali węglowej lub stopowej.