Tarcze tnące do drewna – jak wybrać?

Obróbka twardego drewna wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem, dlatego też warto jak najszybciej postawić na niezawodne tarcze tnące. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czym charakteryzuje się najlepsza tarcza tnąca i na które elementy warto zwrócić szczególną uwagę przy jej zakupie.

Niezawodna tarcza tnąca do drewna jak wybrać?

Na rynku dostępnych jest bardzo wielu rzetelnych producentów, którzy oferują wysokiej jakości tarcze tnące do drewna. W dużej mierze to właśnie szeroka i różnorodna oferta sprawia, że wiele osób ma olbrzymi problem, aby wybrać najlepsze rozwiązanie. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby umiejętnie dobrać tarczę do konkretnego gatunku drewna. Pamiętać należy o tym, że poszczególne gatunki drewna charakteryzują się nieco innymi parametrami użytkowymi, dlatego też nie można wybrać uniwersalnej tarczy, która sprawdzi się przy wszystkich zadaniach. Jedne tarcze doskonale sprawdzą się przy drewnie egzotycznym, a drugie na przykład przy drzewie miękkim lub mokrym. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie wybrać najlepszą tarczę do drewna, mogą oczywiście skorzystać z fachowego doradztwa.

Liczba zębów ma znaczenie

Wybierając nową tarczę tnącą do drewna w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na liczbę dostępnych zębów. W dużej mierze to właśnie liczba zębów na ostrzu decyduje nie tylko o prędkości pracy, ale również o precyzji. Tarcze o niewielkiej ilości zębów doskonale nadają się do miękkiego drewna. Niestety tego typu tarcze wycinają dość duże wióry. Osoby, które z kolei zmagają się z dość twardymi gatunkami drewna, powinny jak najszybciej rozejrzeć się za tarczami z dużą ilością zębów.

Jaka budowa zębów?

Kolejnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest budowa zębów tnących. Godne polecenia są oczywiście tarcze wykonane z wytrzymałych materiałów, które zapewnią komfortową i wydajną pracę. W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się między innymi niezawodne tarcze wyposażone w ostrza z węglików spiekanych. Wielu producentów, aby poprawić żywotność tarcz dodatkowo pokrywa ostrza specjalną powłoką z tytanu. Jak łatwo się domyślić im lepszy jakościowo materiał zostanie wykorzystany do produkcji, tym automatycznie wzrasta cena tarcz.

Na jakie dodatkowe elementy zwrócić uwagę?

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, aby zwracać uwagę na poziom wibracji. Niestety jeżeli postawi się na najtańsze tarcze dostępne na rynku, to znacząco pogorszy się komfort pracy. Ręka będzie błyskawicznie się męczyć, dlatego też mogą pojawić się mniejsze lub większe problemy z opanowaniem narzędzi. Dużą wadą tanich tarcz tnących jest także to, że dość głośno pracują. Aby zredukować poziom hałasu najlepiej postawić na narzędzia od renomowanych producentów. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby zwrócić uwagę na średnicę. Tarcza tnąca powinna być idealnie dopasowana do obsługiwanego narzędzia, dzięki czemu w 100% będzie można wykorzystać jej olbrzymi potencjał. Na wysokiej jakości tarczach tnących nigdy nie warto oszczędzać zwłaszcza, jak w pracy korzysta się z nich bardzo często.