Cięcie przecinarką tarczową i taśmowa – jakie są różnice?

Przecinarki tarczowe i taśmowe to popularny widok zarówno w dużych zakładach produkcyjnych, jak i mniejszych warsztatach. Szerokie możliwości zastosowania oraz różnorodność dostępnych na rynku modeli sprawia, że po tego typu narzędzia sięgają również majsterkowicze. Obydwa rodzaje przecinarek służą do obróbki twardych materiałów – na przykład metalu – lecz każda z nich posiada odmienne parametry cięcia. Przed wyborem urządzenia dla swojego przedsiębiorstwa czy zakładu warto zapoznać się z różnicami oraz możliwościami obydwu typów pilarek.

Pilarka tarczowa i pilarka taśmowa – czym są?

Podstawową różnicą w przypadku obydwu urządzeń jest sposób wykonywania cięcia – co zresztą podpowiada samo nazewnictwo. Modele taśmowe wykorzystują zgrzewany brzeszczot, który jest wprawiany w ruch przez dwa koła, ukryte wewnątrz urządzenia. Taśma jest zamontowana w taki sposób, aby zęby zawsze skierowane były w jednym kierunku. Z kolei pilarki tarczowe wykorzystują pojedynczą piłę o kolistym kształcie, która odpowiada za cięcie materiału.

Pośród pilarek taśmowych i tarczowych możemy wyróżnić modele grawitacyjne (cięcie następuje pod ciężarem ramienia z możliwością regulacji prędkości opadania), półautomatyczne (piła wykonuje zaprogramowane wcześniej polecenia, ale nie pobiera materiału) oraz piły automatyczne, które samodzielnie wykonują wszystkie elementy cyklu pracy. Obydwa rodzaje urządzeń mogą być wyposażone w ramię, które umożliwia cięcie w dodatkowych pozycjach. W zależności od modelu może być to pojedyncze ustawienie do pracy pod kątem 45° lub dokładniejsze ramię, oferujące cięcie pod kątem 15, 22.5, 30 bądź 60°. Należy jednak pamiętać, że odchylenie od ustawienia początkowego wiąże się ze zmniejszeniem wielkości pakietu.

Cięcie przmężczyzna tnący drewno przecinarką taśmowąecinarką tarczową i taśmową – jakie są różnice?

Najważniejszym parametrem, który różni obydwa modele pił, jest wielkość pola roboczego. W tym przypadku pilarki taśmowe na ogół posiadają możliwość cięcia większych pakietów, co wiąże się również z koniecznością wcześniejszego przygotowania materiału do cięcia. Z kolei piły tarczowe rekompensują mniejsze pole robocze wyższą prędkością cięcia oraz komfortem użytkowania – osłony ostrza skutecznie kierują iskry i opiłki z daleka od pracownika. Dodatkową zaletą pilarek tarczowych jest precyzja cięcia, wynikająca z większej sztywności urządzenia. Ten aspekt może mieć duże znaczenie w przypadku klientów, którzy wymagają dokładności podczas obróbki materiału – na przykład w sytuacji, gdy cięte elementy są przeznaczone do spawania.

Pod względem kosztów eksploatacji obydwa urządzenia generują porównywalne wydatki. Brzeszczoty do pił taśmowych są tańsze, jednakże tarcze wykazują się wyższą żywotnością oraz mogą być wielokrotnie ostrzone bez utraty własności tnących. Podczas wyboru urządzenia w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę potrzeby zakładu. Możliwość cięcia w pakietach, stopień zautomatyzowania procesu, rodzaj obrabianego materiału oraz stopień dokładności to czynniki, które powinny zdecydować, czy potrzebujemy pilarki taśmowej, czy tarczowej.